Řekni mi, jak se cítíš, a já ti řeknu, na co myslíš

Negativním emocím se jen stěží vyhneme. Jsou přirozenou součástí naší osobnosti, proto před nimi sotva unikneme. Můžeme proti nim bojovat a snažit se je přetransformovat na pozitivní emoce. Stálo by nás to však značné úsilí. Nejprve bychom totiž museli změnit vzorce našeho myšlení. Protože pocity vycházejí z našich myšlenek.

Pociťuješ to, na co myslíš. To, jak hodnotíte danou skutečnost, je rozhodnutí, které vychází z vaší mysli. Zda vnímáte realitu pozitivně, nebo negativně, je čistě subjektivní a vychází to z vašeho nitra. Dějí se pochopitelně události, které jsou objektivně smutné a negativní, o tom není žádných pochyb.


Přijmi realitu takovou, jaká je. Posuzujte ji pomocí kritického a konstruktivního myšlení. Získáte tak nadhled nad celou situací. Ptejte se, zda věc, která se vám stala, je skutečně tak špatná, nebo zda vám může přinést i něco dobrého. K negativním emocím můžete přistupovat jako k poslu nějaké zprávy a informace o vás a jako k možnosti pro váš růst. Emoce totiž o vás něco vypovídají. Ptáte se co? Odpovědi naleznete sami v sobě. Necítit se dobře znamená jediné: je načase učinit změnu a krok k tomu, abyste se cítili lépe. Jednejte.


Špatné zacházení s emocemi může způsobit trauma, úzkosti a další šrámy na duši. Dejte raději svému smutku nebo hněvu volný průchod, uzdravujete tak sami sebe. Negativní emoce nepotlačujte, netutlejte je sami před sebou nebo před svými nejbližšími. Budou se pouze zhoršovat.

Případně si zahrajte na terapeuta a ptejte se sami sebe: Jak se nyní cítím? Proč se tak cítím? Co mohu udělat pro to, abych se cítil lépe?


Důležité je nehloubat příliš dlouho v negativních emocích, protože dříve nebo později stejně odezní. Zkrátka říct svým negativním myšlenkám včas STOP a přeorientovat mysl na něco jiného. Soustřeďte se na přítomnost. Ponořte se do aktivity, která vám dělá dobře. Odvedete tak pozornost od negativních pocitů.


Pojď do akce! Věnujte se dnes alespoň deset minut své oblíbené činnosti, která vám zlepší náladu.

73 views0 comments

© 2020 by Lucie Kučerová. Created with Wix.com

  • Instagram
  • Facebook
ZANECHTE MI ZPRÁVU

KONTAKT

luc.kucerova@gmail.com

Prague, Czechia

  • Facebook
  • Instagram